społecznikowski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wydaje mu się -wówczas, że jest bliski popełnienia jakiejś „zbrodni obrazy majestatu* sztuki, że mierzyć ją będzie użytecznością społeczną, „płytkim utylitaryzinem*, że wprowadzi do świątyni ton „społecznikowski*, nic z jej skarbami nie mający wspólnego. Jest to oczywiście najgrubsze nieporozumienie. Co innego bowiem jest wulgarne społecznikostwo, utylitaryzm, mierzenie wszystkiego doraźną korzyścią społeczną — a co innego konfrontowanie sztuki i jej rezultatów z tern, co jest od niej pierwotniejsze, starsze, z czego ona wyrasta, na czem się kształtuje, bez czego nie można sobie wyobrazić jej istnienia, t. j. z formami i prądami...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kridl, Manfred 1923. Krytyka i krytycy, Warszawa etc. : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.