społeczno-awangardowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W rok 1963 wkroczyliśmy pod znakiem dyskusji wokół „turpizmu”, którą to nazwą Przyboś ochrzcił skłonność do brzydoty i desperacjonizmu moralnego w wierszach Różewicza, Grochowiaka, Białoszewskiego. Funkcję tych motywów odczytał autor Narzędzia ze światła jednostronnie, to wydawało się oczywiste. Wierny własnym celom poetyckim, upominał się jednak o perspektywę, społeczno-awangardowe zobowiązania, które nie zasługiwały na wyniosłe i prześmiewcze odrzucenie. W ogóle nie tędy przebiegała, sądziliśmy, linia rzeczywistych podziałów, a wobec braku sporów poważniejszych, ten przez samą swoją spektakularność groził wytworzeniem fałszywego obrazu. Dawał jednak możliwość rozjaśnienia sta...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Poezja - Poezja (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.