społeczno-etyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Tę nową moralność trzeba kształtować już teraz, w społeczeństwie burżuazyjnym. Aby zmienić istniejącą rzeczywistość, musi być podjęty wysiłek odrodzenia duchowego, uszlachetnienia ludzi. „Tylko rewolucja ciągła, żyjąca w postępowaniu prywatnym człowieka, wrastająca w jego sumienie, w jego przekonania codzienne, stać się może siłą istotnie przewrotową i osiągnąć społeczne i ludzkie ideały proletariatu” 40. Dla propagandy swych idei społeczno-etycznych tworzył koła etyczne. Organizował w nich czytanie autorów beletrystycznych, mających — według określenia Stempowskiego — budzić w słuchaczach uczucie braterstwa i wstręt do przemocy 41...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Po­­niatowski, Zygmunt (red.) 1969. Mały słownik re­ligioznawczy, Warszawa : Wiedza Powszechna
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.