społeczno-miejski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zawsze sądziłem, że z pobudek prostych a tak silnych jak u bibliofila zbieranie książek, u poety pisanie wierszy. Ale sprawę można ślicznie skomplikować, sam to robiłem w licznych artykułach. Teraz Andrzej Ziemilski poucza w „Wierchach” o autotelicznej i instrumentalnej postawie wobec gór, o postawie perfekcjonizująco-eugenicznej, odwołuje się do Fromma, Znanieckiego i najnowszego Caillois, dopatruje się postawy ucieczki — nie z gór ku życiu społeczno-miejskiemu, lecz przeciwnie, z codzienności miejskiej ku górom. Powiada, że w alpinizmie występuje „odwrót od intelektu do instynktu, od organizacji do spontaniczności”...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierchy - Wierchy (Kraków ; Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.