społeczno-relacyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Właściwościami kognitywnymi nazwiemy to, czego się można b e z p ośrednio dowiedzieć ze zdania, jeżeli odpowiednie sformułowa* i9 	Najbardziej dyskusyjne wydaje się zaproponowane tu ustawienie czterech typów właściwości: emotywnych, społeczno-relacyjnych, komunikatywno-sytuacyjnych i środowiskowych, zwłaszcza zaś wzajemne ustawienie właściwości emotywnych i społeczno-relacyjnych oraz, w jeszcze większym stopniu, dwóch ostatnich rodzajów. Problem właściwości środowiskowych wiąże się przede wszystkim z faktem, że przekład jest przejściem od jednego (sub)kodu do innego, a wyrażenia środowiskowe tworzą właśnie określony subkod; zachowanie ich wartości może się więc przy pewnym podejściu stać rzeczą równie zasadniczą, pierwotną, co konieczne wprowadzenie brzmień określonego języka etnicznego, skoro się tylko przyjęło, że na ten język mamy tłumaczyć. Z pewnością też nie można uznać za trafne wprowadzania, w imię...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
PHum - Przegląd Humanistyczny (Wa­r­­­szawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.