subiektywno-mistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Z Paryżem, zwłaszcza poprzez reakcję na filozoficzną dialektykę Abelarda, wiązał się sprzeciw a także pod niektórymi względami wznowienie poglądów Piotra Damiani na filozofię, dokonywane przez Bernarda z Clairvaux. Geneza jego antyfilozoiicznej postawy nie została dotąd dostatecznie wyjaśniona. Wskazywanie tylko na subiektywno-mistyczne motywy mające uzasadniać stanowisko Bernarda, nie rozwiązuje zagadnienia. Żarliwy reformator i sprawny organizator życia klasztornego. Bernard był również wybitnym politykiem, nawiązywał do tradycji Grzegorza VII, czego dowodem jego traktat De consideratione dedykowany swemu uczniowi, papieżowi Eugeniuszowi III. Rodzimie i z przynależności...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Legowicz, Jan (red.) 1979. Historia filozofii średniowiecznej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.