swojsko-rodzimy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ciedlone w artystycznej i literackiej jego twórczości. Zaprzeczna wobec kultury nowoczesnej dążność Tołstoja-doktrynera przebija w całej twórczości Tołstoja-poety i przenika na wskroś całe życie indywidualne Tołstoja-człowieka, doskonałego w swym umyśle twórczym przedstawiciela tego, co najbardziej ludzkie, a przy tym i najbardziej swojsko-rodzime w życiu wielkiego, wielomilionowego narodu [...]. Tołstoj posiada bezprzykładny, iście homeryczny dar patrzenia na świat okiem naiwnego epika. Zdumienie nas ogarnia przy czytaniu niektórych jego opisów i opowiadań [...]. Zda się, że mamy do czynienia z jakimś pierwotnym umysłem twórczym, co po raz pierwszy otwiera się na działanie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Grzegorczyk, Piotr 1964. Lew Tołstoj w Polsce. Zarys bibliograficzno-literacki, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.