sześciowoltowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) powodowane iskrzeniami powstającymi podczas zapłonów silnika i działaniem wibratora); — z wibratora (mającego elektromagnes i przerywacz prądu powodujący wibrowanie kotwiczki); — z kotwiczki (z dwiema parami styków, za pomocą których zamienia się prąd stały o niskim napięciu, np. sześciowoltowy z akumulatora, na prąd zmienny o wyższym napięciu i wreszcie — ten prąd zmienny na prąd pulsujący jednokierunkowy); — z transformatora (podwyższającego napięcie i umożliwiającego tę zamianę) oraz — z filtru wygładzającego otrzymane „wysokowoltowe”, jednokierunkowe napięcie pulsujące (dla uzyskania napięcia stałego, zasilającego anody lamp odbiorczych)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Klimczewski, Czesław 1967. Jak czytać schematy radiowe, wyd. 5  unowocz., Warszawa : WKiŁ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.