szlachecko-królewski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) go. — Nowe czasy, nowi ludzie — wyszeptała cicho królowa.”5* Można by za królową powtórzyć: nowe czasy, nowi bohaterowie polskiej powieści historycznej. Oczywiście, przejmując rolę przewodników po labiryntach utworu Ogińskiego-Kontrymowicza, przejmują także nasi bohaterowie od swych szlachecko-królewskich przodków powieściowych znamiona postaci żyjących pełnią życia, a zatem potrafiących nie tylko walczyć, ale także bawić się, kochać... Wątek romansowy pełni zresztą tutaj bardzo ważną rolę, jako dodatkowy element nobilitacji ludowych bohaterów, czytamy zatem o miłości i ślubie Wąsika z piękną Jadwigą Podsiadło, córką kupca z Tczewa, oraz Walochy z Kasią Mielecką...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ziejka, Franciszek 1984. Złota legenda chłopów polskich, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.