szwajcarsko-francuski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Narutowicz był również współtwórcą elektrowni Refrain na granicy szwajcarsko-francuskiej, zbudowanej w latach 1906—1908. Wykorzystano tam wody rzeki Doubs, stosując jedno z pierwszych ujęć wody bez przelewu. Moc tej siłowni wynosiła 9 tysięcy koni mechanicznych. Narutowicz uczestniczył też w projektowaniu elektrowni Monthey w kantonie Wallis, zbudowanej w latach 1908—1910. Zakład ten, o mocy 10 tysięcy koni mechanicznych, wykorzystujący energię rzeki Vićze, przeznaczony był głównie do zasilania miejscowego przemysłu chemicznego...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Orłowski, Bolesław 1985. Nie tylko szablą i piórkiem..., Warszawa : WKiŁ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.