teologiczno-ideologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ostatni okres dziejów Kościoła Ewangelickiego w Niemczech hitlerowskich (1937—1945) był już jego upaństwowieniem bez żadnych obsłonek. Panował wtedy niepodzielnie Friedrich Werner, który był szefem kościelnej kancelarii, Rady najwyższej i wydziału finansowego w jednej osobie, a ponadto odznaczał się zamiłowaniem do twórczości teologiczno-ideologicznej. Najmniejsze nawet resztki swobód zostały zniesione, terror policyjny doszedł do perfekcji, nastąpiły wielkie fale aresztowań, które zmiotły wielu przywódców i działaczy Kościoła Wyznającego. Między innymi aresztowany został pastor Niemoeller, który spędził następne osiem lat w obozie koncentracyjnym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo