teoretycznonaukowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W pierwszej grupie nauk dopuszczalne są tylko wnioskowania dedukcyjne (—*■ dedukcja), w drugiej zaś także wnioskowania indukcyjne (—*■ indukcja) i inne typy wnioskowań zawodnych. Różnice w budowie systemów obu tych grup nauk są tak znaczne, że dociekania nad ich strukturą można traktować jako odrębne dziedziny badań teoretycznonaukowych. Różnice struktury systemów poszczególnych nauk empirycznych tłumaczy się w znacznej mierze różnicami działań, których te systemy są wytworami, a więc działań takich, jak stawianie problemów, obserwacja, eksperyment, pomiar, wypowiadanie domysłów, Porozumiewanie się znaczeń cudzych wypowiedzi itd. Pewne jest jednak, że matematyka nowoczesna wy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.