towarzysko-społeczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Urodzona w r. 1869 w rodzinie urzędniczej, mieszkała wraz z rodzicami przy cukrowni w Oporowie (koło Kutna). Upośledzona przez kalectwo, mająca z tego powodu ograniczone możliwości udziału w szerszym życiu towarzysko-społecznym — tym większą pasję wkładała w swą twórczość osnutą przede wszystkim wokół tematyki erotycznej. Już jej debiut pisarski — zbiór nowel pt. Nowele zawierający utwory On ostrożny, Z portretu, Z uchyleniem zasłony (Warszawa 1891) — zwrócił uwagę Aleksandra Świętochowskiego, który w Prawdzie (nr 32 z r. 1891, s. 382) wróżył autorowi [sic] ukrytemu pod pseudonimem S i m a r a interesującą przyszłość literacką — zaskoczony zresztą śmiałą erotyką...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.