uświadomienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nowych; zastój sprowadza zgniliznę. Wówczasdopiero taka twórczość może się stać szkodliwą,, gdy pociągnie za sobą całe szeregi uir^słów', biernie wchłaniających głoszone przez indywidualistów maksymy, i szparko następnie po swojemu, w sposób przesadny a zarazem płytki, zastosowujących je w życiu, a nie chcących i nie mogących być „sędziami i mścicielami własnego zakonu Wtedy twórczość taka ma znaczenie zarazy, wobec której chwytać się należy środków ochronnych,, a jednym ze środków takich jest uświadomienie jej zaraźliwości, jest wskazanie jej antyspołecznych tendencyj...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Chmielowski, Piotr 1901. Najnowsze prądy w poezyi naszej, Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende i Spka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.