uląc

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) O DRODZE PO DRUGIEJ STRONIE ZIEMI — w zatopionym karczmisku wesele — tańczy drużba z szczeżują na czele — gra muzyka, przyklaskują żaby — zgniłe kiecki podkasują baby — sam pan młody jeszcze w mule gnije — panna młoda topielca powije — dzwonią dzwony w dzwoniącym kościele — głos się rosą poprzez fale ściele — — droga wstała, wywstężyła w górę — splotem węża runęła na chmurę — drzewa wrosły koronami w glebę — w niebo wparły korzeni potrzebę — — wilk przyleciał, zaśpiewał żałośnie i dwa gniazda począł wić na sośnie: jedno karczmie ulęgłej pod wodą, w drugie prosi dziecko z panną młodą — — skrzypią skrzypce w jesiennym po jęku wilk przygrywa ogonem na sęku — — tańczą drużki — a droga pod niemi cicho zmyka na drugi brzeg ziemi — suchym żądłem wychynia się z morza, niezaznane przelicza przestworza — wabi gwiazdy ku sobie — zachwala moc przydrożną dzikiego kowala, przekuwacza komet na brzękadła, które ongiś panna młoda skradła — — lecą gwiazdy do drogi jęzora — toną gwiazdy w czeluściach jeziora — 109...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zegadłowicz, Emil 1957. Wiersze wybrane, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.