upojęciowienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) truje problem creatio ex nihilo. Jak zauważa E. Gilson, borykając się z kwestią nicości87, „idea nicości pewnej rzeczy jest ideą tej rzeczy lub też innej rzeczy na jej miejscu, lub wreszcie ideą samego miejsca, które jedna lub druga mogłyby zajmować; z tego samego powodu nie może być idei bezwzględnej nicości, jeżeli ta idea ma być ideą «wszystkiego, co nie istnieje», ponieważ idea «wszystkiego» jest z konieczności ideą «wszystkiego, co istnieje»”. Z tego przeto powodu każda próba zobrazowania czy upojęciowienia nicości skazana jest na porażkę; nicość okazuje się zawsze nie-bytem, zrelatywizowanym do jakiegoś bytu, nawet nicość bezwzględna w ujęciu ludzkim jest tylko drugą stroną wszechrzeczy. Św. Bonawentura miał, być może, wię...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Cichowicz, Stanisław 1970. Filozof i istnienie. U podstaw teodycei G. W. Leibniza, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.