wewnątrzstroficzny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i daktyle. Składnia poetycka determinuje zmienny przebieg linii intonacyjnej; w dłuższych wypowiedziach wznosi się ona łagodnie i wolno opada, w wypowiedzeniu pojedynczym nierozwiniętym linia intonacyjna wznosi się i opada daleko bardziej gwałtownie. Granice składniowe kształtują w charakterystyczny sposób także kompozycję wewnątrzstroficzną canzony. Zakończenia wypowiedzeń przypadają zawsze w klauzuli wersów trzeciego, szóstego i jedenastego (lub niekiedy dwunastego). W ten sposób po dwóch równych co do rozmiarów zdaniach wypełniających pierwszą część strofy (6 wersów — układ 3 + 3) następuje 7 wersów, w których ilość zdań jest różna, a ich układ względem siebie bardzo rozmaity. Duża giętkość...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Tarczałowicz, Jacek 1977. Lucjan Szenwald. Życie i twórczość, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.