wewnątrzsłowiański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tyczno-etymologicznych. W spisie polonizmów zamieszczonym w PKJ przeważa słownictwo pochodzenia zachodnioeuropejskiego, w związku z czym identyfikacja zapożyczeń na gruncie rosyjskim nie nastręczała większych trudności. Zupełnie odmiennie przedstawia się sprawa wykrywania zapożyczeń leksykalnych pochodzenia słowiańskiego, czyli zapożyczania tzw. derywatów wewnątrzsłowiańskich, w szczególności zagadnienie ustalania pożyczek leksykalnych z języka polskiego w języku rosyjskim. Wobec słabej przydatności tzw. kryterium formalnego (językowego) przy wykrywaniu obecności wyrazu (polonizmu) w języku rosyjskim szczególnego znaczenia nabiera kryterium porównawcze, które obejmuje następujące wskaźniki23: 1. zasiąg (obecność lub nieobecność) danego wyrazu w gwarach języka biorą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kochman, Stanisław 1975. Polsko-rosyjskie stosunki językowe od XVI do XVIII w. Słownictwo, Opole : OTPN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.