wewnętrzno-organiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nia samoopanowania i kultury jednostki. Poza paroksyzmami gniewu, poza awanturami i rękoczynami wyrazem jej może być apodyktyczność i niecierpliwość, złośliwość i kpiny, plotki i chuligańskie wybryki, powracanie pewnych obrazów w marzeniu i tematów w twórczości, upodobanie do pewnego typu sztuki, ideologii lub metod działania, niszczycielstwo, przeszkadzanie, utrudnione współdziałanie, hypertrofia nastawienia na współzawodniczenie, a wreszcie — od strony wewnętrzno-organicznej — nerwice, choroby przewodu pokarmowego, układu krążenia i inne. Zrozumiałe, że nie każdy sarkazm, śmiech z cudzego potknięcia, a tym bardziej nie każde zaburzenie świadczy o wrogości. Trudno przecież nazywać wrogością przelotne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Garczyński, Stefan 1966. Współżycie łatwe i trudne, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.