współpośredniczka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) rżenie obdarzone łaską była najściślej i nieodwołalnie włączona w plan zbawienia jako „pomocnik Boga”. A więc w podobny sposób, jak mówimy o „kapłaństwie wiernych” czy ,»kapłaństwie kleru” jako o uczestnictwie, partycypacji w „jedynym kapłaństwie Chrystusa”, możemy też mówić o uczestniczeniu ludzkiej osoby — „współodkupicielki” i „współpośredniczki” — w jedynym pośrednictwie i odkupieniu Chrystusa. Niemniej istnieje poważne niebezpieczeństwo, że takie słowa jak „współ-odkupić” czy, jeszcze bardziej „współ-pośredniczyć” sugerują jakiś rodzaj równości czy równorzędności. W każdym razie bardzo łatwo mogą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.