wydojrzenie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) poetów tryumfujących czytają. [...] Dobrze to bowiem czytać postęp idei porozstawianych jako równania algebraiczne, jedna po drugiej, ale czy kto pomyśli, ile boleści, ile rozdarć, każde narodzenie się myśli potrzebowało? [...] kiedyż to dopatrzą, ile jest w historii opuszczonych łez, łkań, rozdarć i tortur, które są powszednimi towarzyszami narodzenia się i wydojrzenia każdej prawdy. [...] Wielkiej zaiste odwagi trzeba, by uwidamiać i uwieczniać współczesne i potoczne momenta [...], powietrze jakieś nie miejsca, ale czasu, kiedy otwierać ust nie można, a milczyć się nie godzi, i można tylko sykać z bólu i być przeto uważanym za sykającego węża, chociaż się jest syczącym z bólu niewolnikiem 72...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
RWarsz - Rocznik Warszawski (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.