wydrapywanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wynosi około 5 mm i zaciiera się ją na gładko. Kolor tej warstwy jako tła bywa przeważnie ciemny. Na częściowo zwią* zaną i mokrą jeszcze warstwę tła nakłada się pierwszą warstwę przeznaczoną już do wydrapywania. Grubość tej warstwy wynosi około 4 mm. W ten sam sposób nakłada się następne barwne warstwy wyprawy. Po zatarciu i wygładzeniu ostatniej warstwy nakłada się na nią wzornik z wyciętym rysunkiem, który przenosi się na tynk za pomocą napylania proszkiem węglowym lub kredowym. Następnie przystępuje się do wyskrobywania rysunku...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Urban, Leonard 1957. Murarz tynkarz, wyd. 2 popraw. i uzup., Warszawa : PWSZ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.