wydręczyć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sobienie i miły styl patriarchalnej prowincji. Jakże maluje jej prostą psychikę takie oto westchnienie macierzyńskiego serca, strapionego o rozproszonych po klęsce styczniowej synów: „Nie wiem, czy Bóg pozwoli wydobyć jego stamtąd pewnie iuż schorzały wydręczony niech przynajmniej umiera między swoimi, otóż to pociecha i szczęście Rodziców, i ia nieszczęsna cieszyłam się hoduiąc, a teraz, Bóg wie żaden mi garści piasku nie rzuci w mogiłę, gdyby nie ta pociecha, że tam się połączym, to byłoby coś okropnego, iabym się cieszyła i tern gdyby choć oddaleni, ale gdyby ta pewność że im tam dobrze ale o każdego boleć trzeba, iakie to serce ieszcze mocne, że nie pęka z żalu — Bo taka wola Jego święta, ażeby cierpieć i znosić — Coż Bogu trudnego pocieszyć ieżeli zasmucił“. Choć żona Walentego nie dora...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
PamL - Pamiętnik Literacki (Lwów / Wro­cław)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo