wygodniś

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i bez politycznego temperamentu, bez namiętnej miłości ojczyzny, bez recesu245, bez zdolności umysłowej nad zdolności zachowania się przy dostojeństwach u dworu, wielu wygodnisiów, próżniaków, przekładających używania materialnego życia nad swobody w ojczyźnie wolnej i niepodległej; ci wszyscy, mówię, sprawę powstania narodowego uważali za naj[nie]szczęśliwsze wydarzenie, do którego przyłączyć się byli* przymuszeni jedynie tylko dla uniknienia losu Hauków246, Blumerów247 i innych, dla tej reszty wstydu, zatrzymanego jeszcze po dobrego rodu przodkach. Tych i tym podobnych pewność, że każdy pozór nieprzy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ostrowski, Antoni 1961. Pamiętnik z czasów powstania listopadowego, Wrocław ; Warszawa ; Kraków : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.