wykorzystywać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zenitu, przechodzi cyfrę 100.000 łasztów. Folwarki rosną coraz bardziej, a choć jeszcze pozostało dość ziemi, należącej do folwarku,ale nie wziętej pod uprawę, to przecież w ciągu tego okresu dochodzi folwark zwykle we wsi do tej rozległości, o ile chodzi o grunty orne, co grunty chłopskie. Coraz więcej też potrzeba pracy tego chłopa. Wykorzystuje więc szlachta przepisy, które go przywiązywały do roli. Powstaje poddaństwo chłopów. Jedyny jeszcze regulatyw stanowi możność ucieczki, zwłaszcza na wschód, gdzie ciągle trzeba rąk do pracy na olbrzymich obszarach, które dopiero głównie od końca XVI stulecia wzięte zostały pod uprawę. A wreszcie — można było przecież ucie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kutrzeba, Stanisław 1912. Historya ustroju Polski w zarysie. T. 1, wyd. 3, Lwów : Księgarnia Polska B. Połonieckiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.