wyparowywać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) stawie „teoryi płynów elektrycznych“. Nie znamy żadnych praw, dających opisać się dokładnie przez twierdzenie, że elektryczność posiada ciężar lub objętość, że krzepnie przy oziębianiu lub wyparowuje przy ogrzewaniu. Otóż, teorya nasuwająca prawa fałszywe jest oczywiście mniej zadowalniającą od takiej, która nasuwa prawdziwe; teorye faktycznie istniejące różnią się od siebie pod tym względem raczej co do stopnia, niż co do rodzaju; istotnie bowiem wszystkie niemal, poważne teorye nasunęły pewne prawa prawdziwre i wszystkie nasunęły pewne fałszywe. Wobec tego zaś...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Campbell, Norman R. 1913. Zasady elektryczności (jako przykład do metodologii), przeł. L. Silberstein, Warszawa : Księgarnia E. Wende i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.