wyrolować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W gabinetach ministerstw, w sztabach wojskowych, w centralach związkowych i socjaldemokratycznych, w różnych frakcjach ruchów młodzieżowych, spiętrzano nerwowo abstrakcje prawne, koncypowano kilometrowe memoriały i knuto rozmaite arcyposunięcia w parlamentarnej grze, dzięki którym, jak to twierdził Hindenburg, „Hitlera zrobi się co najwyżej ministrem poczty i ani kroku dalej”, a potem wyroluje go się, zgodnie z normami prawnymi ma się rozumieć. W okresie przed ostatecznym przejęciem władzy, NSDAP miała już wprawdzie spektakularne poparcie drobnomieszczańskich i młodzieżowych tłumów, które umiała rozhisteryzować, oraz dużej części skrajnej prawicy i wielkiego kapitału. Lecz miała dużo, więcej niż się czasem mniema, niewątpli...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownik

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.