wyrzut-ogień

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) czych. Łukasz Jamróz, główna postać utworu, pod wpływem ogromu nieszczęść traci wszelkie ludzkie uczucia i między innymi „skazuje” swego małego syna Józka na śmierć pod progiem rodzinnego domu, ale wówczas wyrzut-żar i wyrzut-ogień „biorą na tortury jego serce” 106. W wyniku nędzy panującej w chałupie Salka odchodzi „we świat” i w czasie swojej wędrówki przeżywa dziwne, straszne sny: mękę i lęk. Autor wprowadza w tym momencie celem oddania tych stanów i nastrojów szereg omawianych tu formacji, jak: Lukasz-brat 109, myśl-troska 109, sieroty-brzozy 110, nędza-dolina 110, sen-majak 110, myśl-obraz 112, grusza-dziczka 114, sen-wybawiciel 116, majaczenia-drzew a 124, droga-męka 125 i 129, woda-rzeka 126, 127, sny-strapienia 127, cień-kłopot 128. Na 23 stronach wystąpiło...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Karaś, Mieczysław et al. (red.) 1972. Symbolae polonicae in honorem Stanislai Jodłowski, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.