wytlały

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szlachecką, w głębi nie mniej niż obecna teraźniejszość ludową.” 8 Po dwudziestu latach Stanisław Szczotka pisze podobnie: „Dzieje wojenne chłopów dawnej Rzeczypospolitej pozostają prawie dotąd zupełnie nie znane. Czekają na historyków, którzy pod tym kątem widzenia przeglądną dawne, wytlałe i nieczytelne często od starości księgi kronik, odczytają stare dokumenty, by na podstawie, skąpych zresztą, wiadomości w nich zawartych odtworzyć tę nieznaną, a przecież nie byle jaką część dziejów chłopa polskiego.”4 Wygląda na to, że wiele racji...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ziejka, Franciszek 1984. Złota legenda chłopów polskich, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.