wyłonienie się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) odlany ze zlewu wielu metali. Niedająca się zaprzeczyć niezwykła wprost wadliwość konstrukcyjna arcydzieła, moc błędów w architektonice, kompletna dowolność kompozycji, ma źródło swe pierwiastkowe w tern, że na wyłonienie się tego najnieśmiertelniejszego utworu scenicznego wiele złożyło się wpływów genetycznych. Jeżeli pierwszy impuls wyżłobiła w mózgu twórcy Saxo-Grammaticusa kronika duńska, to równie ważną była dla Szekspira lektura ciekawego zbioru tragicznych opowiadań Boisteau (Cent nouvelles tragiques, Paris 1564) tłómaczonych na angielski język (1590). Według badań profesora...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1922. Góry z piasku. Szkice, Warszawa : Nakł. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Placówka”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.