wyśpiewywać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) pragnął. Jak ulubiony jego poeta Jan Kochanowski, najszczęśliwszym się uczuł, kiedy z większej sceny świata zeszedł w wiejskie zacisze; chociaż obowiązki i powinności obywaleia powołały go do wysokich urzędów, które piastował, jednakowoż dusza jego zawsze tęskniła do cichej niepodległości i mierności, jak to wyśpiewywał w jednym z najdawniejszych swoich wierszy do Fortuny (*): Szafuj innym twoje względy, Sławę, bogactwa, urzędy, Ja się przed twoim ołtarzem nic przestaję modlić, By mię nad ludzi twoja nie wzniosła opieka, Zostaw mi czucie człowieka, Ja się sam nie dam upodlić...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881a. Dzieła. T. 3-4, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.