zaaranżować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wił białogwardyjskiego Rostworowskiego „Charitas”, zaaranżował sobie garbaty kulturalnie Caliban Pieńkowski nową hecę ze Skamandrytami, oddając znów niedźwiedzią przysługę obozowi, który go litościwie przygarnął. Opętany na trzeźwo w swem zaślepieniu monoman zapomniał zgoła o kardynalnym obowiązku różniczkowania, dyferencjacji, segregowania, o zasadniczych kanonach taktyki, polegającej w takich kampanjach na tern, że się falangę wrogów następujących rozdziela, tych odstręcza, tamtych przywabia, tych gasi i tępi, a tamtych przygarnia i przy hołubią, wnosząc tym strategicznym fortelem rozłam i rozstrój w szeregi tych, których chce się pokonać. Wypłowiały i wyszarzały niedźwiedź, zerwawszy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1922. Góry z piasku. Szkice, Warszawa : Nakł. Polskiego Posterunku Wydawniczego „Placówka”
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.