zaciekanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) żytnościach pojętych jako całość” 1. Tej postawie metodologicznej towarzyszyło podporządkowanie celów poznawczych obowiązkom patriotycznym, użyteczności społecznej, które zresztą przyświecały wszystkim pracom Towarzystwa Naukowego, a specjalnie akcentowane były przez Łepkowskiego: „czynności nasze więcej ku praktyce i utylitarnemu na razie pożytkowi aniżeli ku teoriom i abstrakcyjnym zaciekaniom [dociekaniom] skierowane były [...] W tern właśnie leży różnica kierunku badań archeologicznych przez nasz podejmowanych Oddział, a tych prac, jakie wychodzą z francuskich i niemieckich naukowych Towarzystw. [...] Sąsiadom wolno analizować przeszłość, czyniąc na niej ni...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Frycz, Jerzy 1975. Restauracja i konserwacja zabytków architektury w Polsce w latach 1795-1918, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.