zaczadzieć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ciotka Anna rozmawiała z panią Lissowską o zimowej wencie. Wprawdzie ciotka ofiarowała wówczas jako fant sarnę, którą otrzymała od kuzynów, a wygrała kuropatwę, ale była bardzo zadowolona. Ciotka Marynia sprzeczała się z panią Pauliną o Zolę. Babka przerwała ich rozmowę: — Zola bronił Dreyfusa, był ateuszem, Bóg go skarał: zaczadziawszy umarł unurzany w wymiotach. Po co czytać Zolę, kiedy Balzak dość napisał książek. — Pani Paulina łypnęła porozumiewawczo ku ciotce Maryni; spojrzenie jej mówiło: porozmawiamy o Zoli, gdy będziemy same. Ciotka Anna porzuciła rozmowę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kowalska, Anna 1953. Na rogatce, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłów

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo