zamienienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sając do dna. Dopiero pierwszy śpiewak litewski zastawszy potrząśniętą drogę kwieciem uronionem z drzewa, poezyi gminnej, zagrzmiał po niej pieśnią, która acz nastrzępiona obcej sentymentalności akkordem, nanieciła ognia w pierś narodu, zentuzyazmowała młodzieńcze dusze, wzbudziła miłosne szały, a kobiecie kochance przywróciła tę zacność i świętość, ten czar i woń, z jakiej ją ogołociła erotyczna maniera naszych klassyków. Pęd ten wyobrażeń i uczuć musiał prowadzić do odświeżenia myśli chrześciańskiej, do zamienienia w rzeczywistość tego, co się w głowach i sercach zbudziło, ale rzeczywistości zawodne, ale ogromy przeciwności, a najbardziej te potrącenia obce, to wieczne trzymanie się z opinią zachodniego świata, poplątały pasma snowane z głębi rodzimej ducha...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Siemieński, Lucyan 1881. Dzieła. T. 7, Warszawa : Nakł. i Druk. J. Ungra
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.