zanarkotyzować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zdarzało się nieraz, że przyczajeni w swym kącie zostawali na dwóch programach i po paru godzinach ciemności i światła wychodzili na wieczorne ulice jak zanarkotyzowani. Szalały w ich głowach tłumy ludzi, wiraże dróg górskich, lokomotywy pędzące na oślep, łodzie na jeziorze, palmy u brzegu pustyni, domy, łóżka, miłość, krew. Ileż to razy Teofil czuł dłoń Aliny chwytającą jego rękę! Ileż to razy widział jej głowę w tył przechyloną i usta wpółotwarte, jakby do krzyku! Dziś, dziś dopiero to czarnoksięskie płótno zaczyna wysiewać swoje zawrotne bogactwo!...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Parandowski, Jan 1955. Pisma wybrane, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.