zaniedbywanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szerri, drugiem i dalszych p'ókoleniath. Wtrącanie riiby od niechcenia obcych wyrazów, stópnioWa Utrata akcentu mowy i właściwej iritonacyi, bćzwiedhy, a jednak bardzo staranny dobór wyrazów i zWrótów, ściśle' dopasowanych' dó wzóroW języka silniejszego, rfiirtiówolne zaniedbywanie i rugowanie peWny di charakterystycznych wyrażóW i zWrotów, riie mających w języku paniijącynl ró W no zri acz nych otfpó wi Cd ni k ó W, przeinaczanie Wyrazów, naginanie ich forrń i znarczdnla, formowanie najosobliwszych rioWotworów, zawsze wiernie naśladujących swe Wzory, z zadioWariićrti tylko zewnętrznej, rodzimej powłóćzkij nateszcid zagłada odrębności gramatycznych, zanik składni rodzimej, óśtaftecziie żubożerfie zasobu śłbWriego' — aż do ostatecznego rozkładu, po któryih z całćgó' gWaChli językóWegó pozostaje tylko trocha rumowiska, kilkadziesiąt słów i tyliz frazdsów, wyrhawianyćh óbcyrtf akceritCrti, z ól5Cą intonacją, fałszywym przyciskiem, co wszystko sprawia na słuchaczu osobliwsze wrażenie komicznego przedrzeźniania“...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zawiliński, Roman 1919. Nasz język ojczysty w przeszłości i teraźniejszości, Kraków : Księgarnia G. Gebethnera i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.