zaniepogodzić się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W drugą po Wielkiej Nocy niedzielę odwiedziłem z synem kardynała Czackiego. Łaskawie przez niego przyjęty, podziwiałem żywość jego i urok, jaki ma dla wszystkich, którzy się do niego zbliżą. Młody, nadobnej twarzy, średniej urody, nie wygląda na tak schorzałego, jak 0 nim piszą i jak o sobie powiada, że latem i zimą żyje z termometrem, który ma w każdym pokoju, a mieszkanie jego istna cieplarnia, którą opalać latem nawet muszą, gdy się niebo zaniepogodzi. O pewnej tylko po południu godzinie wyjeżdża na powietrze, w rozmowie ma głos dźwięczny, dobitny, mówi płynnie, z łatwością. Podziwiałem jego sąd jasny i trafny o rzeczach politycznych, z których prędko schodził do społecznych, nie trudząc słuchaczy. Widać w nim polor światowy i kar...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Domeyko, Ignacy 1963a. Moje podróże. Pamiętniki wygnańca. III, Wrocław ; Warszawa ; Kraków : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.