zapisywacz

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dzało. Stopień ścieśniania samogłosek, charakter nosowości, rodzaje eksplozji spółgłosek zwartych — wszystko to może być w niejednakowym stopniu „odczuwane” przez rozmaitych zapisywaczy, nawet wtedy, gdy równocześnie słuchają tego samego informatora. Ale załóżmy nawet, że mamy dwóch zapisywaczy, posiadających „jednakowy" słuch, to samo przygotowanie fonetyczne i ten sam zasób używanych znaków. Czy będą zapisywali dokładnie tak samo? Nie — bo czyż istnieje jednolity, wspólny dla wszystkich kodeks, który by dokładnie ustalił, jakie np. rodzaje ścieśnionego e uwa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SPTNW - Sprawozdania z Posiedzeń Ko­misji Językowej Towarzystwa Na­u­ko­we­go War­szaw­­skiego. Wydział I Językoznaw­stw­a i Hi­storii Literatury (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.