zasinienie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) maite postacie nietypowe o niewykształconym obrazie klinicznym. We wszystkich tych odmianach niedomogi tarczycy obciążeniu poziomu przemiany materii towarzyszy znaczne zwolnienie obiegu krwi. W szczególności zwolnieniu ulega krążenie w naczyniach skórnych, co znajduje swój wyraz w stałym uczuciu zimna oraz wr zasinieniu kończyn górnych i dolnych oraz twarzy. Znacznie się zmniejsza ilość krwi krążącej oraz objętość minutowa serca. Ciśnienie krwi jest przeważnie niskie, z wyjątkiem tych przypadków, w których dość częste w podtarczyczności zmiany miażdżycowe doprowadziły do zwężenia łożyska naczyniowego. Amplituda ciśnienia częstokroć mała. Skurcze serca są słabe,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
MedycW - Medycyna Współczesna (War­sza­­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.