zatrawianie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Umocnienia są: 1) naturalne, ułatwiające samoczynne tworzenie się wału brzegowego, plaży i wydm (płotki sprzyjające narastaniu wydm i utrwalające ich powierzchnię, zatrawianie powierzchni wydm i plaż, zalesianie wydm, zakrzewianie, odwadnianie i łagodzenie zboczy klifów); 2) sztuczne, mające charakter budowli (rzędy pali drewnianych, wydłużone narzuty kamieni lub bloków betonowych, niekiedy z dodaniem warstw faszyny, mury, płyty betonowe lub żelbetowe): a) 	bierne, zasłaniające brzeg przed falami i rozpraszające energię ich uderzeń (wały ochronne, opaski, okładziny, pochłaniacze fal i falochrony), b) czynne, powodujące na brzegu akumulację rumowiska przybrzeżnego (ostrogi i progi podwodne), stosowane wówczas, gdy zapewniona jest naturalna dostawa rumowiska...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.