zazbyt

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) — Co się zaś tyczy pojęcia bohaterstwa — wykładał dalej Le Bas, poruszony do głębi i nastrojony wojowniczo — to jest to pojęcie dość rozciągliwe, i wediug mego mniemania wcale nie spełnia roli epitetu odpowiedniego dla Cezara. Cezar jest zbyt wielki, zanadto obdarzony przez naturę, zazbyt szczęśliwy, według mnie aż ponadludzki, aby być bohaterem. Bohater jest to duch idealistyczny i etyczny, który przeważnie nie ma szczęścia i należy do mniejszości, a więc walczy w warunkach tragicznych. Bohaterstwem jest być w opozycji wobec Cezara. Każdy Cezar ma swego Katona...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Neumann, Alfred 1937. Nowy Cezar, przeł. M. Wassermanówna, Warszawa : Rój
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.