załadownia

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 5. 	Transport przodkowy i doszybowy Podobnie jak urabianie, również transport jest w dużym stopniu zmechanizowany. Urobek z przodku podawany jest przez przenoiniki (zgrzebłowe, wstrząsane), zsuu>nie (nieruchome rynny w stromych pokładach), lub zsypnie (kominy, szybiki), przeważnie na przenoiniki taimotoe, a z nich do wozów kopalnianych (nazwa stosowana w górnictwie). Na załadowniach zestawia się z wozów pociągi (rys. DI 14 — p. tablica 2), ciągnione kopalnianymi lokomotywami elektrycznymi, a w kopalniach gazowych lokomotywami powietrznymi lub spalinowymi, po torach głównych chodników transportowych do podszybia. Sieć przewozu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Troskolański, Adam Tadeusz (red.) 1960. Mała encyklopedia techniki, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.