zcichać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Intelektualny charakter poezji Żuławskiego nie stwarzał potrzeby stosowania ckspresjonizmów charakterystycznych dla poezji uczuć i nastrojów.^Pocta dość powściągliwie wykorzystał możliwości tkwiące w języku, posługując się najprostszymi metodami tworzenia nowych wyrazów, takimi jak zmiana przyrostka lub przedrostka (opierze, balsamny, zcichać), czy łączenie wyrazów istniejących (wszechpramacierz, półżycie, błyskawiconogi). Liczbą około 30 nowych wyrazów postawił się Żuławski w rzędzie mniej płodnych27 twórców neologizmu artystycznego; nie włączono na ogół tych wyrazów do S Dor, choć podano indywidualizmy wielu innych, np. Kasprowicza, Przybyszewskiego czy Tetmajera...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
AUL - Acta Universitatis Lodziensis
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownik

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo