zgnilak

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) gotują, powinni uważać pilnie w sobie... jeżeli za przegniłe drzewa leżące i gnijące nie zabierali chłopom wołów, siekier, jeżeli zabrawszy onym dobytek z wozami nie karali ich cieleśnie, ponieważ te na pańskie kuchnie i opał niezdatnymi są, a chłopek ubogi do domu wziąwszy mógłby sobie mieć opał, potrzebę domową odbyć tymi zgnilakami, jeżeli zabrawszy bydlątka chłopu ubogiemu, gospodarzowi, głodem po dni kilka nie morzyły, bo cóż mu bydlę winno, które gospodarz do pracy trzyma, ażeby nim odrabiał panom pańszczyznę, więc bardzo grzeszą, gdy nieme bydlątka głodem morzą, jeżeli komu z tych zdarzy się zabrać woły, konie, powinny je karmić i poić, a nie znęcać się i mścić nad niewinnym bydlęciem, przez obowiązek i miłość chrześcijańską, a upomnieć się za dozór i paszę od właściciela o nadgrodę, jeżeli jest w stanie, a jeżeli ubogi, biedny charłak, powinien mu darować, ponieważ pan przez to nie będzie ubogim, jeżeli tak nie czynią, grzeszą śmiertelnie przeciwko miłości bliźniego i Boga, i duszę swą krzywdzą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.