zwodniczo

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Początek wspinaczki, jakkolwiek trudny, przyszedł mu z łatwością, jednak młodzieniec nie mógł opanować niecierpliwości, zmuszającej do zamilknięcia wszystkich innych uczuć, niecierpliwości, która go bezustanku gnała coraz wyżej a wyżej. Pozatem omylił się był w pośpiesznych ocenach wysokości pałacu, którego sylweta malowała się zwodniczo na tle jaśniejszego nieba. Zdawało mu się, że upragniony pokój leży w odległości zaledwie kilku kroków, paru skoków, lecz nikłe światło, płynące z niego w mrok nocy, cel dążeń Juana, przypomina teraz daleką latarnię morską. Bez zastanowienia rozpoczął...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Jelusich, Mirko 1936. Don Juan, przekł. Z. Petersowa, Warszawa : Wyd. J. Przeworskiego
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przysłówek

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.