środkowokredowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nego Sanu. Bardzo zasobnymi w gaz ziemny okazały się wapienie, anhydryty i piaskowce mioceńskie leżące w kierunku północno-wschodnim od wyniesienia dolnego Sanu (rejon lubaczowski), natomiast ropę naftową wraz z dużymi ilościami gazu znaleziono na zachód od wyniesienia, w głębiej zalegających warstwach kredowych i jurajskich (ryc. 69). Zbiornikami — kolektorami ropy są wapienie górnokredowe (turońskie), piaskowce i zlepieńce środkowokredowe (cenomańskie) oraz wapienie górnojurajskie (malm). Zasadnicze jednak złoża związane są z piaskowcami i zlepieńcami cenomariskimi, które odznaczają się wysoką porowatością przewyższającą nieraz 20% [28]...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dominik, Aleksandra, Królikowski, Kazimierz 1973. Surowce energetyczne Polski, Warszawa : PZWS
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.